Leave these fields empty (spam trap):
Name
You can leave this blank to post anonymously, or you can create a Tripcode by using the format Name#Password
Comment
[i]Italic Text[/i]
[b]Bold Text[/b]
[spoiler]Spoiler Text[/spoiler]
>Highlight/Quote Text
[pre]Preformatted & Monospace Text[/pre]
[super]Superset Text[/super]
[sub]Subset Text[/sub]
1. Numbered lists become ordered lists
* Bulleted lists become unordered lists
File

Sandwich


Cheapest possible food you could survive on?

Reply
- Sun, 05 Jul 2020 10:52:58 EST 17bRVspW No.162215
File: 1593960778406.jpg -(93392B / 91.20KB, 932x630) Thumbnail displayed, click image for full size. Cheapest possible food you could survive on?
So if I live in a typical midwestern city in the US what would be the cheapest possible food I could buy that I could survive one that would allow me to keep going on throughout the day (ergo no bodily function loss)? It doesn't have to taste good the only criteria it has to be cheap, what would you all recommend?
>>
Rokusaburo Michiba - Sun, 05 Jul 2020 17:50:23 EST DiLHS8i0 No.162218 Reply
Lentils, beans, and any foragable fruits/nuts/herbs/greens
>>
Keith Floyd - Wed, 22 Jul 2020 12:26:00 EST GPdEWz/M No.162339 Reply
Rice n beans easy, but if you're buying food are you really that poor? Maybe go for a dumpster dive to live the real life.
>>
Antoine Parmentier - Wed, 22 Jul 2020 12:34:56 EST v9dareGd No.162340 Reply
Go to the back of a supermarket in the evening, about 6 the last deliveries will come in. Hang out by the dock until someone comes out for a smoke or whatever. Let them know that you are hungry, do not want to break the law, but would happily eat any near expiry food or whatever they would otherwise throw away.

There is a shrinkage bin just inside the door of most places, full of broken packaging, dented cans et al. There is so much fresh produce thrown away every night.

You pick that time because the nightfill guys are getting on and will be doing the stocking. They work nightfill at a supermarket, stacking shelves, so as you may imagine, they have seen some shit and most likely will have empathy for your situation.
>>
Michael Chiarello - Fri, 24 Jul 2020 23:11:48 EST 8jhkEV17 No.162370 Reply
look into local food banks too OP
>>
Mr_Shawmeen - Sat, 25 Jul 2020 02:36:34 EST xSZCYqPa No.162374 Reply
>>162215
Depends on the state honestly. There's different shit that grows further north or south that would change what you should buy at the store if you truly are that fucking broke. Hunting can help too if you're efficient, but beans, eggs, and rice always do the job.
>>
Julia Child - Sat, 25 Jul 2020 17:54:55 EST v9dareGd No.162377 Reply
whole grains you pound with a rock yourself and eat as a porridge

nuts and berries are expensive and mass produced, you'll die and your nails will fall out

if you have to live around people, just look in their trash and you'll find basically everything you need to live without paying a cent
>>
Antoine Beauvilliers - Mon, 31 Aug 2020 19:31:49 EST MyoKOCBP No.162625 Reply
>>162618
Oats is much cheaper
Three packets of instant noodles would probably be equivalent to about a weeks worth of oats
More filling, less trash nutritional value
Put a fried egg on top for extra good stuff
>>
Rose Gray - Tue, 01 Sep 2020 16:40:25 EST JIUOE4jk No.162634 Reply
1598992825512.jpg -(232587B / 227.14KB, 800x600) Thumbnail displayed, click image for full size.
It's been mentioned but I'll say it again - lentils.

When I was over in Nepal, there was a popular shirt / vest fellow travellers would wear with the statement:

Dal Bhat Power! 24 hour!

Dal Bhat is lentil soup (Dal) and Bhat (Rice) which was the staple food over there. You could go to a local spot which sells it out their window for like 1 bux. You could survive off this for weeks, although your taste buds would be in a state of extreme boredom.

When I went back home, I went to an Indian store and they had kilos of rice and lentils. I remember doing the math and a plate of homemade dal bhat would cost less (even with the price of the base goods being much higher) than 1 bux. Those guys were actually making a decent profit selling it for that price.
>>
Rachael Ray - Tue, 01 Sep 2020 19:32:21 EST iJy8SWd6 No.162639 Reply
1599003141134.png -(791840B / 773.28KB, 620x845) Thumbnail displayed, click image for full size.
>>162618
This with collagen protein powder and a handful of spinach. Complete meal for like a buck fitty
>>
Joël Robuchon - Thu, 10 Sep 2020 01:02:10 EST 40e6qGmz No.162676 Reply
>>162215
Cream cheese isn't expensive and can be mixed with oatmeal or perhaps made into a cream cheese and oatmeal pancake. I avoided the stuff my entire life because of how it looked, but I decided to give it a try. It has 10G of protein per serving. A decent alternative to yogurt.
>>
Joël Robuchon - Thu, 10 Sep 2020 01:02:34 EST gF61VB5w No.162677 Reply
look around for your nearest restaurant supply store. buy pounds and pounds of restaurant kitchen quantities of dried beans, rice, and noodles. I know you said the taste doesn't matter but you can buy bags of spices (not gay little plastic mccormick bottles) for practically nothing by weight from the same store or your local mexican/asian grocery where white people don't shop. now you're good, hit up the food bank for produce and canned vegetables for some vitamins.
>>
Michel Roux - Tue, 15 Sep 2020 13:32:11 EST 0BMl0Rk/ No.162702 Reply
If you are that poor then I would suggest dumpster diving and food banks. At least here in Finland they throw away a lot of quite good stuff and it being cold most of the year it's like taking out products that are nearing their expiration date but still good from the dumpster. In general they are also quite neatly packed and in original packaing. You can get cheeses, milk, meats, blemished fruits and so forth so the more expensive stuff.
>>
[name redacted] !h55/E7mIo6 - Wed, 16 Sep 2020 11:00:43 EST ra6VvpQp No.162703 Reply
I've been making a meal the last couple of weeks that costs about $5 a serve, but could definitely be a lot cheaper.

It's under $1 for two onions, under $1 for two carrots, about $3 for 5 potatoes and then I buy two packs of this Golden Curry mix for $4.50 each. Peel and cut everything small, fry the onions, then add the rest of the vegetables and 8 cups of water. Boil and simmer until the vegetables are soft, add the curry mix, stir until dissolved and then let simmer for a bit, usually about 30min but if you're stirring every 10 min, you could go as long as you want.

That's $15 and usually makes about 5-6 serves, then I usually just microwave one of those and a $2 microwavable Uncle Ben's chicken flavoured rice pack and mix them together, so it'd be $25 for the 5 serves.

I'm sure you could definitely cut the cost by making your own spice mix instead of using a pre-made one, as well as cooking your own rice instead of using microwavable packets, but I just do it like this because it's quick. With this though, if all I'm doing that day is work at my desk and nothing really physical, I can get by on just that meal. I find it a bit more fun to eat than just red lentils, which is my previous cheap food I make in bulk. Lentils are probably a lot cheaper, like you can make two serves with $3, but I just find them a bit boring to eat after a couple of days in a row

I'm using AUD as well, so my $15 AUD is $11 USD
>>
Guillaume Fouquet de la Varenne - Fri, 18 Sep 2020 22:28:50 EST coNLycIO No.162716 Reply
1600482530394.jpg -(204314B / 199.53KB, 1369x1537) Thumbnail displayed, click image for full size.
Eggs & Rice
>>
Susur Lee - Sun, 20 Sep 2020 03:23:00 EST RZ6MawUq No.162720 Reply
cheese + tortillas in the toaster oven
quesadillas all day, in fact i'm going to make one right now
>>
Jules Gouffé - Tue, 22 Sep 2020 06:20:35 EST YQ70sO2c No.162733 Reply
save money and buy shit in bulk, as many others have stated, lentils, beans, rice etc are the thing to do. You're better of buying 1 giant sack of beans than buying 10 smaller ones. If you want to save money in the long run, plan on your grocery purchases and buy biggest packages possible. Eggs are great too

Report Post
Reason
Note
Please be descriptive with report notes,
this helps staff resolve issues quicker.